Promlčecí lhůta náhrada škody

Dobrý den,
děkuji Vám za odpověď. Promlčecí lhůta je v pořádku, ještě neuplynul ani rok. Pořád se rozhoduji, zda budu rodinu žalovat,šlo o velice nešťasnou náhodu,nikdo to neudělal  schválně a navíc chlapec, který to způsobil,je duševně postižený.Nejsem si jistá, zda v tomto případě by nárok na odškodnění vznikl. Na druhou stranu naše dcera úraz málem nepřežila, prodělala těžkou 5hodinovou operaci lebky a byla týden v umělém spánku. 1-2 roky bude trvat, než se její stav stabilizuje, dochází na RHB, bude mít následky po celý život. Naše rodina na tom byla psychicky hodně špatně, především druhá nezletilá dcera. A dodnes se s tím všichni vyrovnáváme. Takže váhám,co s tím. Zajímá mě, jestli je možné vše potřebné pro naše zastupování vyřídit „na dálku“, aniž bych musela do Prahy. A jestli mi můžete na email poslat ukázkovou smlouvu o zastupování.
Velice děkuji.

 

Odpověď:

Dobrý den,
nedokáži posoudit váš nárok na náhradu škody resp. odpovědnost rodičů chlapce, který škodu způsobil, bez podrobných informací. Jednalo by se pravděpodobně o odpovědnost dle § 422 obč. zák., tedy o odpovědnost za škodu způsobenou těmi, kteří nemohou posoudit následky svého jednání. V takovém případě odpovídají osoby, které vykonávají dohled, ale mohou se zprostit odpovědnosti v případě, že prokáží, že svůj povinný dohled nezanedbali. Bude poměrně složitou otázkou prokazování zavinění i prokazování zanedbání resp. nezanedbání povinného dohledu (z druhé strany toto důkazní břemeno tíží protistranu).
Naše společnost poskytuje služby klientům na území celé ČR a ve většině případů probíhá komunikace prostřednictvím elektronických prostředků a pošty. K osobním konzultacím dochází zcela výjimečně, a to především v případě zájmu klientů, takže se domnívám, že jsme schopni zvládnout vaši věc bez vaší návštěvy v Praze, naopak, v případě potřeby přijedeme za vámi.
Smlouvu o obstarání věci zasílám v příloze.