Odpovědnost za svěřenou osobu

Dobrý den, mám dotaz, vnučka 30.6.2013 v 10:00 h nastoupila do dětského táboru a po 15:00 h při běhu na WC upadla v budově (byla v bezvědomí, přijela rychlá sanita) a   odvezla ji do zdravotnického zařízení, kde zjistila krvácení do mozku a rozbitou hlavu. Naštěstí se večer krvácení pozastavilo a v současné chvíli leži na ARO. Lzde uplatnit i při  tomto úrazu bolestné na provozovateli tábora? Zdraví je přednější, jsme šťastni, že to takto dopadlo, ale hradit regulační poplatky za pobyt v nemocnici se musí, bolest prožívá a celé prázdniny neexistuje, abychom někam jeli z důvodu zákazu lékaře.

Prosím o informaci, jak dále postupovat.

 

Odpověď:

Dobrý den,
za škodu na zdraví odpovídá provozovatel tábora, který by měl být pro případ odpovědnosti pojištěn. Pro založení odpovědnosti provozovatele tábora bude rozhodující, zda z jeho strany došlo k porušení povinností (zejména povinnosti náležitého dohledu).

Nejprve by měl být úraz písemně oznámen provozovateli tábora. Je možno také již v oznámení uplatnit nároky ze škody na zdraví. Dle Vašeho popisu se bude jednat v současné době o bolestné (posudek o bolestném vyhotoví ošetřující lékař Vaší vnučky) a o náhradu nákladů spojených s léčením (regulační poplatky). Provozovatel tábora by měl oznámit své pojišťovně vznik úrazu, vyjádřit se ke své odpovědnosti a předat jí podklady k uplatněným nárokům.
Pojišťovna věc prošetří a sdělí provozovateli své stanovisko. Pokud nebudete se stanoviskem provozovatele (pojišťovny) souhlasit, je možno podat vůči provozovateli žalobu k soudu.

S pozdravem