Dopravní nehoda a bolestné

Dobrý den, v roce 2000 jsem byl učastníkem autonehody, při které jsem utrpěl spoustu poranění, z kterých jsem již byl odškodněn (bolestné) včetně stížení společenského  uplatnění. Od té doby přetrvávájí potíže s poraněním pravého kolena, s kterým jsem již prodělal 10 operací, jen letos 3 a vždy proběhlo pojistné plnění ohledně ušlého zisku a s tím nákladú spojených. Letošního roku jsem byl v pracovní neschopnosti od 17.1. do dnes t.j. 12.12., kdy mně byla ukončena nemoceská s tím, že mně končí podpůrčí doba a dále nebude prodloužena, protože není zřejmé, kdy a zda budu vyléčen. Pravděpodobně mi bede přiznán inv. důchod 1 nebo2 stupně, předpokládám do doby než se vyléčím. (v co doufám). Má otázka zní, na co vše mám nárok, pokud mi bude přiznán inv. důchod. Myslím tím dorovnání ušlého zisku(renta), případně další plnění.

Předem děkuji za odpověď s dotazem, jaká by byla odměna pro vás, kdybych vás požádal o spolupráci.

 

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám bude přiznán invalidní důchod v souvislosti se zraněním utrpěným při dopravní nehodě, máte nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (renta). Dále máte nárok na odškodnění bolestného v souvislosti s dalšími operacemi, které jste podstoupil, nárok na náhradu nákladů léčení a náhradu ztráty na výdělku po dobu pracovní neschopnosti (toto Vám bylo podle Vaší zprávy pravděpodobně zaplaceno).

V případě, že budete po přiznání invalidního důchodu pracovat (jako invalidní důchodce 1. či 2. stupně máte povinnost pracovat) a budete-li vykonávat práci při které budete nucen překonávat následky dopravní nehody, je možno žádat, aby při výpočtu renty nebyl zohledněn výdělek dosahovaný tzv. zvýšeným pracovním úsilím (tímto se renta zvýší). Pokud by došlo v budoucnu k dalšímu zhoršení trvalých následků, máte možno žádat znova o odškodnění ztížení společenského uplatnění.

Naše odměna činí dohodnutou procentní část z přiznané náhrady škody a je splatná až poté, kdy Vám bude náhrada škody skutečně vyplacena.

V případě, že budete mít zájem o nezávaznou konzultaci nebo bližší informace, můžete mě kontaktovat také na telefonním čísle.