Lékařské pochybení – Náhrada škody

Dobrý večer,

děkuji za brzkou odpověď, chci se optat, jak mám zjistit, že lékař postupoval dle postupu? Syn přišel za svou lékařkou a chtěl na psychické problémy léky, na kterých byl již v minulosti závislý, ale ty byly určeny proti bolestem ( DHC CONTINUS, Oxycodon, Vendal ) Lékařka věděla, že to jsou opiáty, které nejsou určeny k léčbě depresí !  Předepisovala mu celou řadu opiátových léků,s tím, že je dnes normální být na „klepkách“, prý lepší než být na pervitínu. Tato lékařka má na starosti Terapeutickou komunitu a má ve své péči závislé lidi a ačkoli syna měla v té době a nadále po léčbě v péči a v anamnéze byla již závislost na opiátových lécích- klidně mu ordinovala na jeho požádání s přestávkou 2 x po sobě, téměř 10 měsíců, tyto léky. Syn se dostal do tak velké závislosti, že mu balení, které mu psala nestačilo a sháněl si další po internetu, pak se mi přiznal, že neví kudy kam a tak jsem lékařku kontaktovala, co mám dělat, že je už na nich závislý.
Nechci syna obhajovat, ale tomuto lékaři jsem, právě proto, že znalacelou anamnézu moc věřila, netušila jsem ani ve snu, že závislému člověku bez mrknutí oka předepisuje  morfinové léky. Důkazem jsem já, protože jsem za ní osobně byla a paní doktorka mi pro syna předepsala tyto léky se slovy, už se bez nich neobejde a tak mu je dávejte…
Opravdu jsem mu je pak musela dávat než nastoupil na detox, aby přežil absťáky… Další důkazem je vrácení přeplatku za překročení stanoveného limitu na léky od VZP y za 2  3..čtvrtletí 2012 v částce skoro 4. 000 Kč. Vzhledem k tomu, že mě několik lékařů, kteří ho mají nyní na starosti sami upozornily, že se jedná o poškození zdraví,  odvážila jsem se Vás zeptat, zda to také tak vidíte. Děkuji předem za vaše informace, bez nich bych se nemohla rozhodnout, zda jít do této kauzy.
Přeji hezké dny a ještě jednou moc děkuji

 

Odpověď:

Dobrý den,
z hlediska právního posouzení věci se zdá, že se skutečně jedná o postup non lege artis na základě něhož vznikne vašemu synovi nárok na náhradu škody. Je však třeba prokázat zavinění lékaře, proti němuž by nárok směřoval a to není věcí právní, al odborná. Doporučuji nechat si napsat od lékařů, v jejichž péči syn je, vyjádření z něhož bude patrná příčina jeho problémů a případně nechat vypracovat znalecký posudek na postup lékaře, který stav zavinil. V soudním řízení by v každém případě takový znalecký posudek byl zadán a jeho výsledek bude rozhodující pro celý spor.
Ještě dříve je však možné obrátit se na lékaře s žádostí o náhradu škody a teprve podle jeho reakce se rozhodnout k dalšímu postupu.