Ublížení na zdraví a náhrada škody

Dobrý den,ctěla jsem se zeptat,synovi je 17 let, hrál fotbal za dorost,při utkání se srazil s brankařem,syn byl zasažen do genitálii a bylo mu odebráno ještě týž den leve varle a měl poškozenou močovou trubici,chtěla jsem podat na brankaře trestní oznámení pro ublížení na zdraví s trvalými nasledky ,ale klub pro který syn hraje mi zdělil že s tím neuspěji,že nemam na koho podat oznámení a že se to při sportu stává, já si myslím že jen při stretu se takový uraz jen tak nestane,že mu ten brankař nastavil koleno umyslně.Je pravda že syn ho fauloval.Prosím o radu jak bych měla postupovat dál.

Děkuji za odpoved.

 

Odpověď:

Dobrý den,
pokud by brankář nastavil koleno při hře úmyslně, jednalo by se o trestný čin těžkého ublížení na zdraví. S ohledem na skutečnost, že Váš syn brankáře fauloval, muselo by se posuzovat, zda brankář nejednal v nutné obraně. V případě, že by svým jednáním odvracel brankář hrozící útok a obrana by nebyla zjevně nepřiměřená povaze útoku, pak by takové jednání nebylo trestným činem.
V případě, že chcete uplatňovat náhradu škody na zdraví, můžete ji vymáhat buď v trestním řízení (podáním trestního oznámení), anebo v civilním řízení (podáním žaloby o náhradu škody). Civilní řízení je na rozdíl od trestního spojeno s rizikem placení nákladů řízení protistraně. Pokud byste nebyli ve sporu úspěšní, soud Vám v rozsudku uloží nahradit náklady řízení žalovanému. V trestním řízení toto riziko nehrozí.