Náhrada během pracovní neschopnosti

Dobrý den,

měl jsem pracovní úraz, zatím mi je vyplácena nemocenská, chodím po vyšetřeních.. firma mi zatím poslal jen něco málo přes tisíc kč a moc se nestaví k tomu, že by chtěli platit pak stoprocent, slyšel jsem i názor, že budu vyhozen a jiné věci.. chci se optat jak je to s vyhozením z práce po ukončení neschopnosti? a jak nejlíp, mohu dostat plnou výši odškodnění od svého zaměstnavatele? je lepší požádat o právní zastoupení? a formulář na bolestné to musím zřejmě požádat zaměstnavatele o něj, že ano? Děkuji předem za odpověď.

 

Odpověď:

Dobrý den,

podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vám vyplácet náhradu za ztrátu na výdělku pravidelně jednou měsíčně. Pokud to nedělá dostává se do prodlení. Posudek o bolestném vám vystaví váš ošetřující lékař. Formulář vám můžu zaslat.

Ohledně trvání nebo ukončení pracovního poměru je podstatný posudek poskytovatele pracovně lékařských služeb, který posoudí zda-li jste nadále způsobilý vykonávat svou dosavadní práci. Pokud ne, tak vám musí zaměstnavatel nabídnout náhradní práci a pokud ji nemá, může s vámi rozvázat pracovní poměr a vyplatit vám odstupné ve výši 12 násobku průměrného výdělku.

Můžu vám nabídnout převzetí právního zastoupení a vyřízení vašich nároků. Je to zdarma a určitě na tom můžete jen vydělat.